Neden Ukrayna’da Eğitim

neden ukraynada eğitim

Ukrayna’da okumak için altı temel sebebiniz var..

1) Eğitim Maliyetlerinin Ucuzluğu Ukrayna’da eğitim maliyetlerini Türkiye ile kıyasladığımızda Ukrayna’nın çok çok ucuz olduğunu göreceksiniz. Bugün özel bir üniversitenin yıllık eğitim maliyeti minimum 10.000 dolardan başlarken Ukrayna’da yarı fiyatına okumak mümkündür.

Ayrıca sınavsız, LYS’siz öğrenci kabul etmesi nedeniyle Türkiye’de sınavı kazanamayıp tekrar dershaneye gitmeyi düşünen adayların bu kurumlara ödeyeceği para, Ukrayna’da üniversite eğitimi için harcayacağı ücrete neredeyse eşittir, hatta Ukrayna’nın bazı şehirlerinde çok daha ucuzdur.

2) Üç dilde eğitim alma şansı Ukrayna’da eğitim alan öğrenciler, Ukrayna’nın çok dilli bir ülke olması sebebiyle eğitim hayatlarının sonunda çok iyi derecede Ukraynaca ve Rusça öğrenmek zorunda kalacaklar. İdealist olanlar bu iki dile iyi düzeyde bir İngilizce de ekleyerek mezun olduklarında CV’lerinde ana dilleri ile birlikte 4 dil bilen vasıflı bir mezun olarak diğer adaylardan bir adım önde hayata başlamış olacaklar.

3) LYS stresi olmadan, lise diplomanız ile üniversite Yıllar ilerledikçe daha karmaşık ve daha çekilmez hale gelen LYS sınav sistemi nedeniyle birçok adayın hayatı altüst olurken, gerek aileler gerekse toplumun adaylardan aşırı bir beklenti içine girmeleri, onları hangi bölüm olursa olsun yeter ki bir bölüme gireyim anlayışına itmektedir. Bu uğurda idealinde olmayan bölümlerde okumaktansa, bu çileyi çekmektense sadece lise diplomanız ile istediğiniz ve hayalini kurduğunuz bölümde okuyabilirsiniz.

4) Ukrayna’daki üniversitelerin kalitesiz olduğu şeklinde yorumlayan adaylarımıza bu konuda yanıldıklarını, Türkiye’den birçok üniversite ilk 500 üniversitede sıralamaya bile giremezken, Ukrayna’daki birçok üniversitenin dünyaca tanındığı ve listeye girdiğini görebilirsiniz. Örnek olarak Sikorsky Helikopterlerinin mucidini ünlü Rus Igor Ivanovich Sikorsky Kiev Politeknik Üniversitesi’nden mezun olmuş ve icat ettiği helikoptere kendi adını vererek tarihteki yerine almıştır. Yine ünlü fizikçi Mendel’de Ukrayna’daki üniversitelerde eğitim görmüştür.

5) Ukrayna’da yaşam o kadar ucuz ki. Ukrayna’da eğitim alan öğrenciler Türkiye şartlarına göre çok daha ucuza yaşamlarını sürdürebilirler. Ukrayna’da aylık yemek gideri ortalama 90-200 ABD dolarıdır. Otobüs, tramvay, metro gibi toplu taşıma araçlarında aylık paso ücreti yaklaşık 5 YTL ’dir. Her öğrenci için zorunlu olan sağlık sigortası yıllık 100 $’dır. Okulların sağladığı yurtlarda konaklama çok ucuzdur. Yıllık 250 dolardan 750 dolara kadar değişen fiyatlar mevcut olup, yurt binaları çok bakımlı ve yeni olmasalar da temizlik sorunu yoktur. Yurt yerine evde kalmak isteyen adaylar için ev kiraları 200$ dan başlayıp semtine ve binanın donanımına göre değişmektedir. Bu seçenek için de birkaç arkadaş aynı evi paylaşmak iyi ve ekonomik bir fikir olabilir.

6) Yurtdışı Tecrübesi ve Uluslararası çevre edinme imkanı Ukrayna’da eğitim alan öğrenciler Türkiye’deki akranlarına göre yurtdışı eğitim tecrübesi edinerek mezun olurlar, dünyaya ve olaylara daha geniş perspektiften bakma imkanı bulurlar.

Bunu da okurken bir arada bulunma şansı buldukları farklı milletleri tanıyarak ve onlarla kaynaşarak yapabilirler. Böylece ileride farklı konum ve yerlerde birçok kontak isimle daha üniversite aşamasında tanışarak çevrelerini genişletmiş olurlar.

Referanssız iş bulmanın neredeyse imkansız olduğu günümüzde iyi ve geniş bir çevre sahibi olmak size çok büyük avantajlar kazandıracaktır.

 
 

Son Haberler

 
 

Paylaş